Seedehäired ja kõhunääre
On tõsi, et toit on keha kütus – see annab energiat ja vajalikke toitaineid. Aga see ei ole kindlasti ainus põhjus, miks süüa – toit on ju ka nautimiseks! Pere, sõprade või kolleegide seltsis söömine on inimese jaoks tähtis ja pakub meeldivaid elamusi. Kuid selleks, et toitu korralikult nautida, on vaja piisavat kogust seedeensüüme.


Kellel võib tekkida pankrease eksokriinne puudulikkus?
Pankrease eksokriinne puudulikkus on tervisehäire, mida iseloomustab pankreases ehk kõhunäärmes toodetavate ensüümide puudus. See võib tekkida igas eas, aga mida vanemaks inimene saab, seda suurem on risk, et seedehäired on seotud just kõhunäärme probleemidega.








Pankrease eksokriinse puudulikkuse sümptomid
Sümptomid võivad olla kerged, mõõdukad või rasked.
Kerged sümptomid: ebamugavus- või raskustunne kõhus pärast raskesti seeditava, rasvarohke, vürtsika või harjumatu toidu söömist.*
Mõõdukad sümptomid: mõõdukad kõhuvaevused nagu kõhuvalu, iiveldus, oksendamine, kõrvetised, kõhupuhitus või kõhulahtisus.*
Rasked sümptomid: rasked kõhuvaevused, nagu krooniline kõhuvalu, kõhulahtisus ja steatorröa (rasv väljaheites), kehakaalu vähenemine, osteoporoos jne.*
*Pankrease eksokriinset puudulikkust saab diagnoosida ainult arst.
Pankrease eksokriinne puudulikkus ja selle põhjused
Kas olete kunagi mõelnud, et teie seedehäired võivad olla seotud kõhunäärme talitlusega? Tervisehäiret, mille korral kõhunääre ehk pankreas ei tooda toidu seedimiseks piisavalt seedeensüüme, nimetataksegi pankrease eksokriinseks puudulikkuseks.
Põhjused miks kõhunääre ei pruugi talitleda nii, nagu vaja, võivad olla järgmised:


Vanus
Vananedes ensüümide tootmine väheneb. Mida vanem inimene on, seda suurem on tõenäosus, et tekivad kõhunäärme talitlusega seotud seedehäired.


Alkoholi tarbimine ja suitsetamine
Inimestel, kes regulaarselt alkoholi tarvitavad ja suitsetavad, võib tekkida kõhunäärmepõletik ehk pankreatiit, mis muutub krooniliseks ja põhjustab pankrease eksokriinset puudulikkust.


Diabeet ehk suhkurtõbi
Pankrease eksokriinne puudulikkus võib tekkida ka diabeeti põdevatel inimestel, sest need haigused on mõlemad seotud kõhunäärmega.


Operatsioon või trauma
Kui osa kõhunäärmest on kirurgiliselt eemaldatud (kasvaja, trauma vms tõttu), siis kannatab enamasti ka kõhunäärme talitlus.


Geneetilised haigused
Näiteks lastel on pankrease eksokriinse puudulikkuse kõige sagedam põhjus tsüstiline fibroos.




Kuidas elada pankrease eksokriinse puudulikkusega?
Pankrease eksokriinse puudulikkuse raviks kasutatakse ensüümasendusravi, normaalset piiranguteta tervislikku toitumist ja mõningaid elustiili muutusi. Ainult kõik need koos aitavad sümptomeid leevendada, et oleks võimalik jälle toitu ja elu nautida.
Jälgige, mida sööte ja kuidas ennast pärast sööki tunnete. Nii on teil võimalik vältida neid toite, millega sümptomid tugevnevad.
Enam ei soovitata pankrease eksokriinse puudulikkusega patsientidele ranget rasvavaest dieeti. Selle asemel tuleks vältida hoopis kiudainerikkaid toite. Kiudained on raskesti seeduvad ja lisaks inaktiveerivad need lipaasi (rasvu lõhustavat seedeensüümi).
Süüa tuleb sagedamini ja energiarikast toitu, kuid väiksemate portsjonitena.
Veendumaks, et saate toiduga kaetud oma toitainevajaduse ning et vältida pankrease eksokriinse puudulikkuse tüsistusi, nagu alatoitumust, vitamiinipuudust või osteoporoosi, pidage nõu toitumisnõustajaga.
Võtke igal toidukorral pankrease ensüümide asendajat. Enne pankreatiini (ensüümide kombinatsioon) tarvitamist lugege kindlasti pakendi infolehte.
Loobuge suitsetamisest.
Loobuge alkoholist.
Tsüstiline fibroos on geneetiline haigus, mis kahjustab peamiselt kopse, aga ka kõhunääret, maksa, neerusid ja soolestikku.
Pankrease seedeensüüme sisaldavaid ravimeid kasutatakse pankrease eksokriinse puudulikkuse korral pankrease ehk kõhunäärme ensüümide asendamiseks.